HomeUslugeNajčešća pitanja i odgovori

NAJČEŠĆA PITANJAO OVERAVANJU

Koje su prednosti i koristi od overavanja medicinskih uredjaja/merila?

Overavanje merila koja su sastavni deo medicinskih sredstava doprinosi očuvanju bezbednosti pacijenata, uspostavljanju pravilne dijagnoze, obezbeđivanju usklađenosti sa propisima i standardima, osiguravanju kvaliteta zdravstvene zaštite i prevenciji medicinskih grešaka.

Šta ako ne overimo medicinski uredjaj/merilo?

Merila koja su sastavni deo medicinskih sredstava koja podležu zakonskoj kontroli i za koje je propisano obavezno overavanje merila za sve zdravstvene ustanove u Republici Srbiji, navedena su u Pravilniku o vrstama merila koja podležu zakonskoj kontroli („Sl. glasnik RS“, broj 37/2021 i 84/2022), kao i vremenski intervali njihovog periodičnog overavanja.

U skladu sa čl. 26, stav 1, tačka 3 Zakona o metrologiji („Sl. glasnik RS“, broj 15/2016) vlasnici, odnosno korisnici merila dužni su da podnose na overavanje merila koja su sastavni deo medicinskih sredstava u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona.

Merilo čiji je žig odnosno uverenje o overavanju merila prestalo da važi ne sme se upotrebljavati.

U skladu sa čl. 53 Zakona o metrologiji novčanom kaznom će se kazniti za prekršaj fizičko ili pravno lice ili predzetnik ukoliko ne obezbedi periodično, odnosno vanredno overavanje merila.

Šta je overavanje medicinskih uredjaja/merila?

Overavanje merila podrazumeva pregled čiji je rezultat označavanje (žigosanje) merila, odnosno izdavanje uverenja o overavanju merila.

Overavanje merila vrši ovlašćeno telo nakon sprovedenog postupka pregleda merila čime se potvrđuje da je merilo u skladu sa odobrenim tipom merila, odnosno da ispunjava propisane metrološke zahteve.

Ukoliko ovlašćeno telo utvrdi da određeno merilo da ne ispunjava propisane metrološke zahteve, donosi rešenje kojim odbija overavanje merila.

Ovlašćeno telo je dužno da na zahtev vlasnika, odnosno korisnika merila, izda uverenje o overavanju merila i kada je to merilo žigosano.

Koja je razlika izmedju overavanja i etaloniranja/baždarenja?

Razlika između etaloniranja merila i overavanja merila, koje se koristi u zakonskoj metrologiji, je u tome što je overavanje za određenu vrstu merila propisano zakonom i obavezno je, dok je etaloniranje dobrovoljno, osim ako su u pitanju organizacije koje moraju ispuniti zahteve odgovarajućih standarda. U tom slučaju i etaloniranje, na osnovu spomenutih zahteva takođe postaje obavezno.

Zajedničko za ove postupke je to da se oba sprovode u cilju proveravanja tačnosti merila, odnosno merne opreme.

Napomena: Često se u praksi i u literaturi umesto termina ″etaloniranja, verifikacije ili pregleda″ koristi pogrešno termin ″baždarenje″. Baždarenje, za razliku od etaloniranja, predstavlja postupak određivanja položaja oznaka skale merila (eventualno samo nekih glavnih oznaka) u odnosu na odgovarajuće vrednosti merene veličine. Jednostavnim jezikom rečeno, baždarenje je postupak kojim se stvara merilo određene tačnosti, dok se etaloniranjem ta tačnost proverava.

PROCES OVERAVANJA MERILA

Koji su koraci u postupku overavanja?

Proces kontrolisanja/overavanja obuhvata sledeće aktivnosti:
– podnošenje zahteva za overavanje;
– preispitivanje zahteva za overavanje od strane kontrolnog / ovlašćenog tela tela;
– ugovaranje i izdavanje radnog naloga za kontrolisanje / overavanje;
– priprema, prijem, postupanje i transport merila u kontrolno / ovlašćeno telo ili odlazak kod klijenta;
– kontrolisanje i overavanje – stavljanje državnih žigova na merila;
– izdavanje isprave o kontrolisanju / overavanju.

Da li je overavanje medicinskih uredjaja/merila obavezno?

Vrste merila za koje je propisano sprovođenje postupka ocenjivanja usaglašenosti, odobrenje tipa merila, odnosno overavanje merila, navedene su u Pravilniku o vrstama merila koja podležu zakonskoj kontroli („Sl. glasnik RS“, broj 37/2021 i 84/2022), kao i vremenski intervali njihovog periodičnog overavanja.

Overavanje merila u upotrebi, koja se koriste u zdravstvenim ustanovama (vizuelno kontrolisanje, funkcionalno ispitivanje, ispitivanje tačnosti mernih parametara/merila kod medicinskih sredstava, ispitivanje električne bezbednosti elektromedicinskih uređaja i žigosanje) je obavezno za merila koja se koriste u funkciji zaštite zdravlja ljudi i opšte bezbednosti.

Koliko često se overavaju medicinski uredjaji/merila?

Periodično se overavaju sledeća merila koja su sastavni deo medicinskih sredstava: elektrokardiografa, defibrilatora, višefunkcijskih uređaja za monitoring pacijenata, infuzionih i perfuzionih pumpi, dijaliznih aparata, neonatalnih i pedijatrijskih inkubatora i reanimacionih toplih stolova, ultrazvučnih fizioterapijskih uređaja i visokofrekvencijskih hirurških noževa i pribora na godinu dana, dok se merila koja su sastavni deo mehaničkih ventilatora ili respiratora  i anestezioloških sistema overavaju na pola godine i manometri za merenje krvnog pritiska se overavaju na 2 godine.

Koliko košta overavanje medicinskih uredjaja/merila?

Za usluge overavanja merila plaća se naknada ovlašćenom telu prema Cenovniku usluga kontrolnog tela, kao i administrativna taksa za podnošenje zahteva za overavanje i za izdavanje Uverenja o overavanju merila.