MEDICINSKI UREĐAJIVažnost kontrolisanja defibrilatora

14/08/2024
defibrilator - overavanje
Šta je defibrilator?
Defibrilatori su ključni za spasavanje života u hitnim situacijama kao što su iznenadni srčani zastoj i opasni nepravilni srčani ritmovi (poput ventrikularne tahikardije).
Defibrilator je elektromedicinski uređaj, koji se koristi za defibrilaciju srca u slučajevima iznenadnog srčanog zastoja odnosno koji utvrđuje prisustvo ili poremećaje srčanog ritma i pomoću električnog udara „elektrošoka“ preko spoljašnjih ili unutrašnjih elektroda normalizuje rad srca. Putem defibrilatora se primenjuju udari istosmerne električne struje.
Oni se prema načinu rada dele na automatske i ručne: AED ili automatski spoljni defibrilator ima samolepljive elektrode i ugrađeni računar (koji sam procenjuje ritam i obavlja defibrilaciju srca prema potrebi) i konvencionalni, ručni, eksterni (spoljni), defibrilatori (kojim se koriste ekipe hitne medicinske pomoći, i u sastavu aparata je i EKG za praćenje rada srca bolesnika i elektrode („pedala ili papučica“) za izvođenje električnog šoka).
Defibrilacija se primenjuje za lečenje malignih, zloćudnih poremećaja srčanog ritma kao što su ventrikularna fibrilacija (VF) i ventrikularna tahikardija (VT) bez pulsa.
Zašto je važno kontrolisati i overavati defibrilator?
  1. Pridržavanje standarda i propisa: Pregled i overavanje defibrilatora je obavezujući zahtev za vlasnika/korisnika merila propisan Zakonom o merilima („Sl. glasnik RS“, broj  15/16) i Pravilnikom o vrstama merila koja podležu zakonskoj kontroli („Sl. glasnik RS“, broj 37/2021 i 84/2022), a njegovo poštovanje je neophodno za obezbeđivanje usklađenosti sa metrološkim i zdravstvenim propisima. Propisani period overavanja defibrilatora je 12 meseci. Nakon uspešnog pregleda i ispitivanja defibrilatora na uredjaj se postavlja državni žig, na kome je navedeno do kada je potrebno uraditi naredno overavanje.
  2. Bezbednost pacijenata: Defibrilatori igraju presudnu ulogu u spasavanju života kod iznenadnih srčanih zastoja i ozbiljnih aritmija. Da bi uređaj bio efikasan, mora biti u savršenom radnom stanju. Kontrolisanje i overavanje defibrilatora osigurava da defibrilator može da pružiti adekvatne električne šokove u kritičnim momentima.
  3. Povećanje pouzdanosti: Kontrolisani  i overeni defibrilator (koji je prošao vizuelno i funkcionalno ispitivanje, kao i ispitivanje elektro-bezbednosti) se može smatrati pouzdanim alatom za pružanje brze i efikasne medicinske pomoći. Redovno overavanje omogućava da uređaj funkcioniše (isporučuje energiju) prema propisanim specifikacijama i time se povećava njegova pouzdanost.
Za osiguranje optimalne funkcionalnosti i sigurnosti defibrilatora, OVERMED DOO BEOGRAD koristi sofisticirane referentne etalone (analizatore medicinskih uredjaja) za ispitivanje funkcionalnosti  i elektro-bezbednosti. Ovi uređaji omogućavaju preciznu i sveobuhvatnu analizu performansi defibrilatora, što je ključno za njihovu pouzdanost u hitnim situacijama.
Referentni etalon  za ispitivanje defibrilatora omogućava detaljno ispitivanje i verifikaciju ključnih parametara defibrilatora kao što je:
  • merenje izlazne energije: Precizno meri energiju koju defibrilator isporučuje tokom šoka, osiguravajući da uređaj zadovoljava potrebne i propisane specifikacije za efikasnu defibrilaciju.
Etalonom se može ispitivati još i vreme punjenja kondenzatora defibrilatora, sinhronizovani režim i simulirati različite srčane ritmove.
Referentni etalon za ispitivanje električnih sigurnosnih aspekata defibrilatora, uključuje:
  • ispitivanje sigurnosnih funkcija: Proverava električne sigurnosne karakteristike defibrilatora, uključujući izolaciju i zaštitu od strujnog udara, struje curenja i otpornost uzemljenja, što je ključno za zaštitu pacijenata i korisnika.
  • analizu performansi: Omogućava detaljnu analizu performansi defibrilatora kako bi se osiguralo da uređaj funkcioniše u skladu sa specifikacijama proizvođača odnosno propisanog standarda SRPS EN 60601-1 Elektromedicinski uređaji – Deo 1: Opšti zahtevi za osnovnu bezbednost i bitne performanse.
Zašto su ovi alati važni?
Jer obezbedjuju:
  • Preciznost i pouzdanost: Oba uređaja poseduju visoku tačnost čime se tokom ispitivanja defibrilatora osigurava njihova pouzdanost tokom hitnih intervencija.
  • Usklađenost sa standardima i propisima: Pomažu u osiguravanju da defibrilatori zadovoljavaju sve relevantne industrijske standarde i specifikacije proizvođača odnosno u našem slučaju zahteve Pravilnika o overavanju mernih uređaja koji su sastavni deo defibrilatora („Sl. glasnik RS”, br. 92/2020).
  • Sigurnost pacijenata: Redovno kontrolisanje/overavanje i proaktivno održavanje, direktno doprinose sigurnosti pacijenata i efikasnosti hitnih medicinskih intervencija.